
Jak działa kamera IP?
Kamera IP składa się z obiektywu, przetwornika i interfejsu sieciowego. Obiektyw za pomocą soczewek skupia światło na przetworniku, który przekształca go w sygnał cyfrowy. Następnie obraz jest kodowany i transmitowany za pośrednictwem interfejsu sieciowego. Podłączenie kamery wykonujemy za pomocą skrętki komputerowej lub bezprzewodowo jako bezprzewodowa kamera WiFi. Odbiorca może oglądać obraz z kamery IP na swoim urządzeniu mobilnym lub komputerze poprzez aplikację do monitoringu. Kamera IP jest podstawowym i niezbędnym elementem każdego monitoringu IP.
Aby podłączyć kamerę IP do sieci, trzeba ją podłączyć do routera lub switcha PoE. Router zarządza przepływem informacji w sieci i pozwala komunikować się kamerze z innymi urządzeniami. Po podłączeniu kamery trzeba ją skonfigurować zgodnie z instrukcjami producenta, aby można było oglądać obraz na ekranie.
Czy do kamery IP potrzebny jest internet?
Nie, kamera IP może działać bez internetu w sieci lokalnej. Jest to nawet bezpieczniejsze rozwiązanie ze względu na brak możliwości włamania się do monitoringu.
Jeśli jednak chcesz oglądać obraz z kamery na smartfonie lub komputerze poza miejscem zainstalowania kamery, to niezbędne jest połączenie kamery z internetem za pomocą routera.
Czy kamera IP może działać bez routera?
Tak, kamera może działać bez routera tylko w sieci lokalnej.
Musimy tylko pamiętać aby kamera miała wyłączoną funkcję DHCP i ustawiony stały adres IP.
Czyli bez dynamicznego przydzielania adresu IP, ponieważ funkcję tą pełni router.

Jarosław Dąbrowiecki jest specjalistą w zakresie systemów monitoringu, systemów alarmowych i instalacji elektrycznych z ponad 20-letnim doświadczeniem. Pracował przy projektach związanych z zabezpieczeniami budynków dla wielu znanych firm, w tym Obi, LPP, Inditex, Prosegur.